Organizacja oddziałów przygotowawczych w wyrzyskiej szkole podstawowej

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku decyzją organu prowadzącego zostały utworzone oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy.

Dnia 01.04.2022r. odbyło się spotkanie z uczniami i ich rodzicami oraz władzami miasta Wyrzysk, z Burmistrzem Bogusławą Jagodzińską, zastępcą Jackiem Wiśniewskim, kierownikiem M-GOPS Hanną Łapacz, dyrektorem SAP Magdaleną Strzałkowską, zarządem Rady Rodziców SP w Wyrzysku Sabiną Katafiasz, Edytą Lipkowską, Natalią Kukułką oraz zarządem Samorządu Uczniowskiego.

Na spotkaniu dyrektor SP w Wyrzysku Danuta Buryta-Arndt omówiła zasady funkcjonowania oddziałów, organizację lekcji, zajęć dodatkowych, dowozów. Uczniowie obejrzeli szkołę, swoje klasy, poznali nauczycieli i pedagogów.

W wyrzyskiej szkole działają oddziały przygotowawcze dla uczniów klas I-III, IV-VI i VII-VIII.

Celem uczęszczania do oddziału przygotowawczego jest przygotowanie ucznia- cudzoziemca do „przejścia” do zwykłego oddziału szkolnego, aby mógł w pełni korzystać z lekcji w szkole.

W oddziałach przygotowawczych uczniowie mają większa ilość zajęć z języka polskiego. Uczą się codziennej komunikacji oraz podstawowych pojęć, wyrażeń specjalistycznych charakterystycznych dla przedmiotów: matematyki, przyrody, ekologii, geografii, biologii. Uczniowie mają także zajęcia artystyczne- muzykę, technikę czy plastykę oraz wychowanie fizyczne. Na każdej lekcji poznają słownictwo potrzebne do nauki szkolnych przedmiotów.

Ponadto poznają polską kulturę, biorą udział w lekcjach tematycznych, np. związanych ze świętami wielkanocnymi.

Do pomocy nauczycielom i uczniom została zatrudniona pani Natalia Kinash, znająca języki ukraiński i polski, która wspiera zarówno uczniów, posługując się ich rodzimym językiem, jak i nauczycieli prowadzących zajęcia lekcyjne.

Uczniowie z Ukrainy są także zainteresowani zajęciami dodatkowymi, rozwijającymi, np. Tanecznymi w zespole  “Modraki”, sportowymi- piłka nożna, piłka ręczna, muzycznymi.

Zawiązana została ścisła współpraca z rodzicami uczniuów z Ukrainy, aby włączyć ich w działania Rady Rodziców naszej szkoły.

Nasi nowi ukraińscy uczniowie na powitanie otrzymali od uczniów naszej szkoły paczki ze słodyczami oraz z przyborami szkolnymi, za które serdecznie dziękowali.

Naszym nowym uczniom życzymy szybkiego i miłego poznawania tajników języka polskiego, nawiązywania przyjaźni, rozwijania swoich pasji.

SP Wyrzysk

zdjęcia: R. Głyżewski M. Dróbka-Jiers