Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak często zmiana jednej litery powoduje zmianę znaczenia wyrazu? Czy wiecie, że istnieją liczby nie tylko dodatnie i ujemne, ale również… wesołe? A czy uwierzycie, że istnieją płazy, które mogą dożyć  trzydziestki?

Przykładem takiego niezwykłego płaza jest „Złota Żaba” – nasz konkurs, którego 29. edycja odbywa się w tym roku. Konkurs, który  nagradza młodych ludzi, potrafiących  łączyć wyobraźnię z precyzją posługiwania się słowami i liczbami.

W sobotę 5 marca zjawiło się w Swarzędzu prawie 250 tęgich głów wraz ze swoimi „właścicielami” – uczniami i uczennicami  z Buku, Gorzowa Wielkopolskiego, Jarocina, Margonina, Murowanej Gośliny, Poznania, Trzemeszna, Wrześni, Zielonej Góry, Żelazkowa… I wielu innych miejscowości, w których mądrych nie sieją, bo oni sami rosną.  Wszyscy przyjechali do Swarzędza, aby rozwiązywać zadania szczególnego rodzaju, dowodząc swoich talentów i umiejętności: logicznego i twórczego myślenia, szukania nietypowych rozwiązań, wykraczania poza schematy…

Łamanie głowy może być prawdziwą przyjemnością dla osób w każdym wieku, nie tylko uczniów klas siódmych i ósmych. Zachęcamy każdego, kto to czyta, aby spróbował sam. Oto dwa przykładowe zadania z tegorocznej edycji.

  1. Wykorzystując litery z wyrazu RÓWNOWAGA ułóż jeden wyraz ośmioliterowy, dwa siedmioliterowe, trzy sześcioliterowe, cztery pięcioliterowe, pięć czteroliterowych i sześć trzyliterowych. Uwaga: wyrazy nie muszą być w mianowniku.
  2. W  dzbanku  i  w garnku  znajduje  się  w  sumie  pół  litra  wody. Z dzbanka  przelano do garnka tyle wody,   że  objętość  wody  w  garnku  została   podwojona.  Następnie  z  garnka  przelano  do dzbanka  tyle,  że podwoiła  się  zawartość  dzbanka.  Po  tych  zabiegach  w  obu  naczyniach  było  tyle samo  wody. Ile  wody  było  w  każdym  naczyniu  na  początku?

Organizator konkursu, Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, prowadzi w Swarzędzu szkołę podstawową oraz liceum z oddziałami dwujęzycznymi, znane z wysokich wyników nauczania. Autorami zadań konkursowych „Złotej Żaby” są nauczyciele tych szkół i współpracujący z nimi nauczyciele akademiccy.

 Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku reprezentowali: Olga Olszak z kl.8b w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz Jakub Gajewski z kl.8a w dziedzinie matematyki. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w Swarzędzu dnia 2 kwietnia.

Tegoroczną  edycję „Złotej Żaby” współfinansują, oprócz Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, która jest organizatorem: samorząd Województwa Wielkopolskiego, samorządy powiatów: poznańskiego, kościańskiego oraz miast i gmin: Swarzędz, Kórnik, Kostrzyn, Luboń i  Września.

Źródło: https://zlotazaba.pl/2022/03/05/nie-warto-lamac-rak-warto-lamac-glowe-nad-zadaniami-zlotej-zaby/

M. Kozimor