„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Szkołą Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku co roku uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, której patronuje Para Prezydencka.

W tym roku w XI odsłonie wydarzenia czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, utwór wydany w roku 1822 i uznany za zbiór otwierający romantyzm w Polsce.

Uczniowie naszej szkoły z klas IV- VIII dnia 05.września 2022r. chętnie poznawali teksty z tego zbioru na lekcjach języka polskiego i w szkolnej bibliotece. Słuchali tekstów czytanych przez nauczycieli, koleżanki i kolegów oraz chętni samodzielnie je prezentowali.

Uzupełnieniem tego wydarzenia były prezentacje i filmy o autorze Adamie Mickiewiczu, epoce, w której żył i tworzył, czyli romantyzmie, oraz o balladach wchodzących w skład zbioru „Ballady i romanse”.

Najchętniej i najczęściej uczniowie czytali ballady: „Pani Twardowska”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Powrót taty”.

Klasy, w których odbywało się Narodowe Czytanie były udekorowane na te okoliczność plakatami ogólnopolskiej akcji, zdjęciami autora, ilustracjami do ballad, fotosami z adaptacji filmowych niniejszych tekstów romantycznych.

Dyrektor szkoły Danuta Buryta-Arndt uczestniczyła w akcji „Narodowego Czytania” organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Wyrzysku dnia 03.09.2022r. na wyrzyskich bulwarach i czytała fragmenty ballady „Romantyczność”.

SP Wyrzysk