Dnia 16 listopada 2022r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w ramach projektu ,,Każdy inny- wszyscy równi” odbyło się spotkanie z panem Dawidem Wolskim – pedagogiem, edukatorem oraz działaczem na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Warsztaty miały na celu rozwijanie empatii, tolerancji, ale przede wszystkim pokazanie dzieciom, jak funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu.

Pierwsza część warsztatów była częścią teoretyczną, podczas której prowadzący pan Dawid Wolski zapoznał dzieci z  podstawowymi zasadami zachowania się wobec  osób z różnymi niepełnosprawnościami (wzrokową, słuchową czy ruchową). Uczniowie poznali odpowiedzi na pytania: Czy do osoby poruszającej się na wózku możemy powiedzieć ,,idziemy”? W jaki sposób sposób porozumieć się z osobami z niepełnosprawnością słuchu? Został również poruszony temat alfabetu Lorma, czyli alfabetu osób głuchoniewidomych, pisma punktowego dla osób niewidomych, czyli alfabetu Braille’a. Uczniowie poznali odpowiedzi na wiele pytań, które okazały się bardzo interesujące i przede wszystkim przydatne w życiu codziennym.

Podczas zajęć w części praktycznej uczestnicy poznali nowoczesne technologie, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Wykonywali szereg ćwiczeń stymulujacych różne niepełnosprawności, m. in. przy założonej na oczy opasce  nalewali wodę do szklanki za pomocą czujnika poziomu wody, odnajdywali zaginioną rzecz przy pomocy dźwiękowego lokalizatora, korzystali z detektora kolorów do ubrań, czytnika banknotów, poznali tyflografiki (obrazki dotykowe dla osób niewidomych) i je rozpoznawali. Prowadzone były ćwiczenia stymulujące niepełnosprawność słuchu takie jak odczytywanie  z ust czy za pomocą mimiki, gestów. Z pomocą rękawic stymulujących protezę ręki dzieci miały za zadanie przenieść dany przedmiot lub otworzyć książkę na konkretnej stronie.

 Uczniowie aktywnie i z zaciekawieniem brali udział w warsztatach, a prowadzący starał się w bardzo interesujący sposób przekazać swoją wiedzę. Tego typu zajęcia są dla dzieci cennym źródłem wiedzy, ale i też bardzo wyjątkowym przeżyciem, którego same mogą doświadczyć, a dzięki temu zrozumieć życie osób z niepełnosprawnościami.

Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnościami chcą być samodzielne i niezależne od innych. Wypracowują sobie własne sposoby na wykonywanie codziennych obowiązków. Radzą sobie przy wykonywaniu tych samych czynności co inni, ale często muszą w to włożyć dużo więcej wysiłku. Pamiętajmy, że KAŻDY INNY, ALE WSZYSCY RÓWNI!

Tekst i zdjęcia

Paulina Łuka