Dnia 23 września 2021r. odbyła się wycieczka edukacyjna dla uczniów naszej szkoły do Kopalni Soli w Kłodawie.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zbiórki na targowisku miejskim o godzinie 7:00. W świetnych humorach dotarliśmy do Inowrocławia, gdzie poszliśmy na spacer przez Park Solankowy pod tężnie. Po drodze podziwialiśmy niesamowite okazy starych drzew min. dęby, platany, wierzby. Bardzo podobały nam się  kompozycje ogrodów kwiatowych i zapachowych, które mimo początku jesieni, pięknie kwitły. Sercem parku są tężnie solankowe, które mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i maja 300 metrów długości. Udało nam się spędzić kilka minut pośród unoszących się w powietrzu areozoli, które leczą min. schorzenia dróg oddechowych i alergie. Następnie przeszliśmy do Pijalni Wód , gdzie każdy z uczestników wycieczki otrzymał butelkę wody mineralnej leczniczej – „Inowrocławianki”. W pawilonie pijalni znajduje się również mała palmiarnia i Chata Kujawska. Troszeczkę zmęczeni spacerem po parku  z apetytem zajadaliśmy zestawy w Mc Donaldzie, którego również odwiedziliśmy.

            Przed nami był jeszcze 100 kilometrowy odcinek z Inowrocławia do Kłodawy, który pokonaliśmy bardzo sprawnie. Po zakupieniu biletów wstępu do kopalni założyliśmy kaski i pod czujnym okiem opiekunów i tutejszych przewodników podążyliśmy do początku trasy turystycznej. Przewodnik przypomniał nam regulamin dla turystów i opowiedział o historii kopalni. Następnie przeszliśmy do windy, która okazała się być największą atrakcją wycieczki, gdyż zjazd na 600 metrów głębokości trwał zaledwie 1,5 minuty. Przez 2 godziny poznawaliśmy urocze zakamarki kopalni soli, dowiadując się wielu ciekawych rzeczy o pokładach soli białej, różowej i niebieskiej. Pod koniec wycieczki każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą na pamiątkę bryłkę soli. Podczas drogi powrotnej odbył się w autokarze konkurs z nagrodami. Największym szczęściarzem była Ola która jako jedyna z grupy odpowiedziała na trudne pytanie i wygrała lampę solną.

Wycieczka zakończyła się kilka minut po godzinie 20.00, gdzie na targowisku na uczniów czekali stęsknieni rodzice. W tym miejscu pragnę podziękować opiekunom za troskliwą opiekę nad uczniami.

Joanna Berndt – organizator wycieczki