Szanowni Rodzice i Dzieci, oto propozycje zabaw na wspólnie spędzane popołudnia. Zaangażujcie swoje Rodzeństwo i Dziadków. Udanej zabawy!
wychowawcy świetlicy,
Elżbieta Walas, Małgorzata Brzezinska
Część 1.
ZABAWY RUCHOWE
– „zimno, ciepło, gorąco”
Jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), druga osoba musi go odnaleźć. Ten, kto schował przedmiot, daje wskazówki, informując poszukiwacza, czy jest blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, zimniej, mróz). Ten, kto odnajdzie zabawkę, chowa ją i zabawa zaczyna się od nowa.
– „raz, dwa, trzy – Baba-Jaga patrzy”
W tej zabawie im więcej uczestników, tym lepiej. Jedna osoba nazywana Babą-Jagą stoi w pewnej odległości od pozostałych. Odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami wypowiada słowa: „raz, dwa, trzy Baba-Jaga patrzy”. W tym czasie uczestnicy zabawy biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić, odsłania oczy lub odwraca się do dzieci, a te nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić czy śmiać się. Baba-Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba-Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem zabawy jest dotarcie do Baby-Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.
– odbijanie balona
Każdy z uczestników dostaje nadmuchany balon i wykonuje polecenia wydawane przez wybraną osobę, np. odbijamy balon tylko lewą ręką, tylko prawą stopą, tylko łokciami, na zmianę stopą i kolanem itd.
ZABAWY W KUCHNI
– wspólnie upieczcie ciasteczka lub
owocowe szaszłyki
– zróbcie pieczątki z ziemniaków;
mogą przydać się też w innych zabawach
– pokolorujcie makaron w różnych
kształtach i zróbcie z niego biżuterię
– wypijcie gorące kakao (może z
piankami?), koniecznie przez różnokolorowe słomki
– zróbcie domową pizzę, a najlepiej
kilka małych, dla każdego taką jak lubi najbardziej
– zróbcie z jedzenia sztukę (np.
zwierzątka z jajek czy wesołe buzie na kanapkach)
ZABAWY PLASTYCZNE
– origami
–
kolorowanki antystresowe
– tworzenie drzewa genealogicznego Waszej rodziny
– malowanie palcami lub patyczkami higienicznymi (kropkami) obrazka na zadany temat (np. wiosenne drzewo)
– rysunek na zadany temat: „ja za 10 lat”, „3 życzenia do złotej rybki”, „drzewo w czterech porach roku”, „świat za 100 lat”, „kosmos”
– szycie stworka ze starej skarpetki lub rękawiczki wypchanej watą (następnie dowolnie ozdobić)
INNE ZABAWY
– popularne gry i zabawy z użyciem papieru (gotowe arkusze do wydruku są do znalezienia w Internecie): memory, Chińczyk, statki, państwa-miasta, gry w kości, wykreślanki
– podawanie jak największej ilości rymów do danego słowa
– podawanie jak największej ilości przedmiotów z danej kategorii, np. nakrycia głowy, czerwone warzywa i owoce, nazwy drzew
– kalambury
– taboo (hasła do znalezienia w Internecie)
– nauka prostej sztuczki magicznej
– układanie puzzli
– wspólne tworzenie gry planszowej
Zachęcamy do czerpania inspiracji z podanych niżej stron internetowych:
https://mojedziecikreatywnie.pl/pobieranie/
Propozycja na spędzanie czasu wolnego
Zapraszamy do oglądania programu „Wesoła szkoła”, który emituje TVP2 o godzinie 11:05. Znajdziecie tam ciekawe pomysły na zajęcia lekcyjne z poszczególnych przedmiotów w formie zabawy. Możecie również śledzić zajęcia na Facebooku a na Instagramie prezentować swoje pomysły. Powodzenia.
E. Walas, M. Brzezinska