Już po raz czternasty w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w Tygodniu Poprawnej Polszczyzny uczniowie mieli okazję wykazać się między innymi sprawnością twórczego myślenia, postawą szacunku wobec języka ojczystego, a także umiejętnością pracy w zespole.
W tym roku tematykę zajęć skupiono wokół nietypowych dni w roku. Pierwszego dnia- za sprawą członków kółka języka polskiego- w holach szkoły pojawiły się gazetki poświęcone poprawności językowej i kulturze języka. Nazajutrz przypadał Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Wówczas uczniowie pisali listy do Świętego Mikołaja. Prosili w nich nie tylko o prezenty dla siebie, ale też- co ciekawe- upominali się o wolne chwile dla swoich nauczycieli i rodziców, aby mieli więcej czasu dla swoich dzieci. W najbardziej uczęszczanych miejscach szkoły pojawiły się plakaty zachęcające do pięknego wysławiania się i unikania wulgaryzmów. W połowie tygodnia kalendarz informował o Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, zatem uczniowie poznawali fragmenty Konwencji o prawach dziecka, a później prezentowali w wybranej przez siebie formie plastycznej swoje prawa, ale też wynikające z nich obowiązki.
W Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień dominować miał kolor żółty, który przypomina słońce, symbolizuje radość i optymizm. Nie mogło oczywiście zabraknąć dobrych życzeń, które uczniowie mogli przekazać przez Pocztę „Skrzat”, a przedstawiciele klasy ósmej „b” wyrazy życzliwości i pozdrowienia od społeczności szkolnej przekazali do instytucji i firm z Wyrzyska i okolic. Plakaty, które tego dnia zawisły na gazetkach szkolnych, zachęcały do pomagania potrzebującym, uśmiechania się i po prostu bycia życzliwym.
W bardzo lubianym przez wiele dzieci Dniu Kredki mogły one- w ramach obchodzonego tygodnia- wykonać w grupach kolorową reklamę jednej z książek. Powstały niezwykle pomysłowe i barwne lektury w pudełku i plakaty nakłaniające do czytania książek. W holu szkoły chętni mogli obejrzeć wzorowo prowadzone zeszyty albo skorzystać z Kolorowej poradni językowej. Zainteresowani uczniowie z klas siódmych i ósmych zmierzyli swoje siły w szkolnych eliminacjach konkursu „Złota Żaba”. Do kolejnego etapu dostała się Lara Zmitrowicz z klasy ósmej „b”.
Wszystkie podjęte działania miały też udowodnić, że nauka może być dobrą zabawą, a zgodna współpraca przynosi wiele korzyści.
Notatka i zdjęcia: inicjatorka TPP
Anna Panek