Dnia 7 października 2018 r. odbyła się inscenizacja historyczna z 1919 r. uroczystego wprowadzenia wizerunku Orła Białego i8 czapki rogatywki do kościoła parafialnego pw. Św. Marcina Biskupa i Męczennika w Wyrzysku. Wydarzenia zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli Dzieciom”, które działa przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku i nauczycieli szkoły oraz działające w placówce: 8 Gromadę Zuchową „Białe Wilczki” i  6 Drużynę Harcerską „Sokoły” im. Franciszka Muracha.

W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku mają odtworzyć inscenizację wydarzenia ,które miało tutaj miejsce w dniu 23 sierpnia 1919r. polegające na uroczystym wniesieniu do miejscowego kościoła symboli polskiej tożsamości : czapki – rogatywki oraz wizerunku polskiego (białego) orła. Wydarzenie to mało podkreślić znaczenie symboli narodowych dla każdego pokolenia oraz konieczność przekazywania tradycji patriotycznej najmłodszym – spadkobiercom, czyli uczniom miejscowej szkoły.

Konsultantem tego działania był p. dr Roman Chwaliszewski, konserwator zabytków, regionalista, autor wielu historycznych publikacji. Dr R. Chwaliszewski wygłosił przed uroczystością prelekcję na temat tego wydarzenia sprzed blisko 100 lat, w której zaznaczył:

   „W to szczególne święto mamy uczestniczyć także w przypomnieniu wydarzenia, które przed 99 laty miało miejsce w tym kościele a odnotował je pruski oficer garnizonu pilskiego Hans Nikielmann.” (…)    „Oto mieszkańcy Wyrzyska narodowości polskiej ,po 147 latach niewoli pruskiej, która ograniczała ich prawa niezbywalne do  wiary katolickiej ,języka polskiego i polskiej kultury oraz mając w swych doświadczeniach zbiorowych między innymi pamięć o:          -konieczności opuszczenia terenu ówczesnego powiatu wyrzyskiego przez powstańców wielkopolskich, którzy na początku stycznia 1919r. przejęli władze m.in. w Wyrzysku, ,Nakle, Mroczy, Wysokiej i Białośliwiu , – prześladowania i represje ze strony niemieckiego Grenzschutzu – przyszli do tej świątyni , aby na ręce ówczesnego proboszcza ks. Alfonsa Kaczmarka (1870-1926r.)- złożyć u Ołtarza Pańskiego najwyższe symbole polskości: wizerunek Orła Białego i czapkę rogatywkę. Uczynili to ,nie bacząc na  trwającą w mieście i powiecie władzę zaborczego państwa , bo w murach tej świątyni czuli się wolni.” (…)

W zakończeniu prelekcji dr Roman Chwaliszewski podkreślił: „ Za to wszystko winni  jesteśmy im naszą pamięć, która jest jedną z najpiękniejszych i najtrwalszych form wdzięczności.

Dzisiaj  wyrażą ją uczniowie naszej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, którzy wniosą tutaj wizerunek Orła Białego wykonanego w 1919r. przez śp. Jadwigę Jachecką (z domu Misiak) z Wyrzyska oraz kopię rogatywki wojsk wielkopolskich.

Niech ten akt ożywi naszą świadomość oraz dumę narodową i potwierdzi trafność słów Henryka Sienkiewicza ,który powiedział : „Kościół jest strażnikiem przeszłości, piastunem teraźniejszości i drogowskazem przyszłości”.”                   

 

        W uroczystości wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich  w Wyrzysku, rodzice dzieci szkolnych, władze miasta i gminy Wyrzysk, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i gminy Wyrzysk. Wśród zaproszonych gości byli .in. Burmistrz Wyrzyska p. Bogusława Jagodzińska, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Stefan Rymer, radni Rady Miejskiej w Wyrzysku, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek p. Magdalena Strzałkowska, dyrektor miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku p. Magdalena Smełsz, kierownik Ośrodka sportu i Rekreacji p. Beata Borowczak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska p. Piotr Holc, zarząd Rady Rodziców z przewodniczącą p. Edytą Lipkowską, członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku, rodzice.

Mszę św. celebrował ks. Proboszcz Mariusz Stachowiak. W organizacji przedsięwzięcia uczestniczył także ks. Wikariusz Waldemar Indycki.

Organizatorzy, by nadać podniosły charakter uroczystości, zaprosili do uczestniczenia orkiestrę dętą z Osieka nad Notecią, sołectwa należącego do Gminy Wyrzysk. W orkiestrze grają osoby zaprzyjaźnione ze szkołą i uczniowie – absolwenci naszej placówki.

Celem tego przedsięwzięcia było uświetnienie uroczystych obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 100- lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego z czynnym udziałem uczniów Szkoły Podstawowej i środowiska lokalnego. Inscenizacja odkryła i pogłębiła wiedzę historyczną uczestników. Miała też na celu pogłębienie patriotyzmu, zwłaszcza u młodego pokolenia mieszkańców miasta i gminy Wyrzysk, ugruntowanie szacunku wobec symboli i tradycji narodowych, zwłaszcza „małej Ojczyzny”.

Uczniowie, uczestnicząc w wydarzeniu, mogli zaprezentować swoje zdolności i umiejętności, m.in. wokalne (przygotowanie i śpiew pieśni, np. „Roty”, „Boże, coś Polskę”), recytatorskie             ( recytacja wierszy patriotycznych związanych z odzyskaniem niepodległości), instrumentalne i  wokalne ( gra i śpiew piosenki patriotycznej), plastyczne (wykonanie chorągiewek i rozetek powstańczych oraz kokardek biało- czerwonych).  Poza tym uczniowie wykazali się niezwykłą dbałością o postawy szacunku, godności, uznania wobec najwyższych symboli tożsamości narodowej – proporca z Orłem Białym z czasów Powstania Wielkopolskiego, wykonanego w tamtych czasach przez panią Jadwigę Jachecką (obecnie przechowywanego w Izbie Pamięci Narodowej w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku) oraz czapki rogatywki, które uroczyście, pod przewodnictwem pocztu sztandarowego szkoły, sztandarów parafialnych i dźwiękach pieśni granej przez orkiestrę dętą, procesyjnie zostały wniesione do kościoła parafialnego pw. Św. Marcina Biskupa i Męczennika i złożone przed głównym ołtarzem. Na uwagę zasługuje obecność zuchów i harcerzy z flagami narodowymi i powstańczymi, którzy utworzyli szpaler, którym przeszły wnoszone do kościoła symbole narodowe.

Organizatorzy i zuchy przed rozpoczęciem uroczystości przypinali uczestnikom- zaproszonym gościom, parafianom, społeczności szkolnej, rodzicom – symbole narodowe: rozetki i kokardki biało- czerwone oraz chorągiewki powstańcze starannie wykonane przez uczniów. W ten sposób organizatorzy chcieli podkreślić ważność i podniosłość przedsięwzięcia oraz przekazać wszystkim uczestnikom pamiątkowe symbole.

Na uwagę zasługuje niezwykła sytuacja, gdy jedna z parafianek poprosiła o dodatkową rozetkę i chorągiewkę powstańczą, które pragnęła zanieść na grób swojej mamy uczestniczącej w powstaniu wielkopolskim.

Ks. Proboszcz w swoim kazaniu podkreślił ważność tego wydarzenia dla lokalnej społeczności, podziękował dyrekcji szkoły i stowarzyszeniu za patriotyczne przedsięwzięcie odbywające się w kościele parafialnym oraz docenił kształtowanie postaw młodzieży, wartości patriotycznych oraz szacunku wobec tradycji.

Po Mszy św. członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej przekazywali wychodzącym uczestnikom uroczystości kartki z treścią „Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła” z 1938:  „1. Jesteśmy Polakami.
2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
3. Polak Polakowi bratem.
4. Co dzień Polak Narodowi służy.
5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle.”

W ramach zadania projektowego uczniowie przygotowywali wizerunki Orła Białego, rozetki, plagi powstańcze.

Należy podkreślić, iż w Szkołą Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku co roku przygotowuje i realizuje obchody Dnia Patrona Szkoły – Powstańców Wielkopolskich z szerokim udziałem społeczności uczniowskiej, członków Rady Pedagogicznej, władz miasta i gminy Wyrzysk, członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Pile, posłów na sejm z regionu, Stowarzyszenia „Dorośli Dzieciom” , przyjaciół szkoły oraz społeczności lokalnej. Od trzech lat uczniowie szkoły biorą udział w Niepodległościowej Miejskiej Grze z okazji Narodowego Święta Niepodległości i zajmują miejsca na podium. Grę tę dla uczniów szkół Gminy Wyrzysk przygotowuje 6 Drużyna Harcerska „Sokoły” im. Franciszka Muracha. W maju 2018r.  uczniowie szkoły –  w tym harcerze i zuchy- dyrekcja, nauczyciele i rodzice wzięli udział w gminnych  obchodach 3 Maja. Harcerze  przygotowali flagę narodową, którą zgromadzeni, w tym społeczność szkolna, nieśli ulicami miasta, podkreślając w ten sposób swoja postawę patriotyczną.

Ponadto w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku dnia 1.02.2018 r. przygotowywana została uroczystość inaugurującej obchody 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 100- lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego wraz z nadaniem nazwy nowemu rondu w mieście Wyrzysk – „rondo Powstańców Wielkopolskich”.

Po raz siódmy Szkoła Podstawowa w Wyrzysku była w tym roku organizatorem w dniach 21,22 i 23 września 2018 r. Harcerskiego Startu  – Harcerskiego Turnieju Piłki Nożnej dla drużyn należących do Hufca Piła.

21 września 2018 r. nasza placówka, jak co roku, zorganizowała Gminny Konkurs pn. „Być sprawnym, jak żołnierz- powstaniec..”, który w tym roku odbywał się przy wsparciu finansowym Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Celem tego konkursu jest poszerzanie wiedzy o powstaniu wielkopolskim, rywalizacja w konkurencjach sportowych i integracja uczniów ze szkół Gminy Wyrzysk.

Ponadto dnia 8 października 2018 r. uczniowie szkoły, nauczyciele, dyrekcja brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Do Hymnu”, polegającym na wykonaniu czterech zwrotek hymnu narodowego, całej „Roty” i pieśni „Boże, coś Polskę”. Przygotowania do  tego przesłuchania były efektywne, czego wyrazem było śpiewanie tych utworów w trakcie realizacji projektu „Przeżyjmy naszą historię…” 7 października 2018 r.

Społeczność szkolna może poszczycić się wieloletnią opieką nad obeliskiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich, który znajduje się przy szkole oraz funkcjonowaniem Izby Pamięci, w której gromadzone są pamiątki potwierdzające walkę o wolność i niepodległość.

Działania Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w kształtowaniu postaw patriotycznych uczniów są znaczące. Organizowane są działania cykliczne, na trwale wpisane w życie szkoły oraz wynikające z aktualnych wydarzeń, rocznic czy będące innowacyjnym działaniem nauczyciela i uczniów.

Organizatorzy, dla instytucji i osób wspierających, przygotowali podziękowania za pomoc w organizacji i przebiegu uroczystości „Przeżyjmy naszą historię…”

Zadanie „Przeżyjmy naszą historię…” dofinansowano w ramach konkursu „Wspólne dziedzictwo- wspólna sprawa” organizowanego przez Fundację Zamek Dybów i Grób Nieszawa dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku.

Fotorelacja: Rafał Głyżewski