W czasie tegorocznych ferii zuchy z 8 Gromady Zuchowej „Białe Wilczki” brały udział w Nieobozowej Akcji Zimowej pod hasłem „Zima na medal”. 

W ramach NAZ zorganizowano wyjazd do kina Helios w Pile na bajkę pt: „Królowa Śniegu 3”.

Celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, integracja zuchów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej oraz poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie.

Chociaż Królowa Śniegu i samozwańczy Król Śniegu zostali pokonani, Kai i Gerda nie mają powodów do radości. Dziewczynka pragnie odnaleźć ukochanych rodziców, porwanych przez Północny Wiatr. Wspólnie z przyjaciółmi wyrusza na kraniec świata, w pełną niebezpieczeństw wyprawę ratunkową. W trakcie wędrówki bohaterowie natrafiają na artefakt, pochodzący z prastarego królestwa trolli. To legendarny Kamień Ognia i Lodu. Czy jego potężna moc okaże się pomocna w poszukiwaniach rodziców dziewczynki? A może tylko je utrudni i sprowadzi na Orma, Gerdę i resztę kompanii nowe kłopoty…

            Kolejną atrakcją był wyjazd na lodowisko w Pile. Jego cele to wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej, propagowanie łyżwiarstwa jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego, nauka i doskonalenie indywidualnych umiejętności jazdy na łyżwach poprzez zabawy oraz ćwiczenia, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań, pokonywanie własnych słabości i lęków, rozwijanie wytrwałości w dążeniu do celu, hartowanie i uodpornienie organizmu, utrwalenie właściwych postaw opartych na współpracy w grupie oraz utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lodowisku. Zdecydowana większość dzieci miała łyżwy na nogach po raz pierwszy. Trzeba przyznać, że wszystkie zuchy radziły sobie na lodzie świetnie, a szczególnie dobrze te, które już posiadały umiejętność jazdy na rolkach. Niektóre dzieci uczyły się stawiać pierwsze kroki na lodzie, a inne doskonaliły swoje umiejętności. Czas spędzony na lodowisku okazał się świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu wolnego.                                                                                   

            Zuchy wyjechały również na basen w Wągrowcu. Zapoznały się z formami aktywnego spędzania wolnego czasu na basenie, poznały bezpieczne gry i zabawy w wodzie, pogłębiały wiedzę o technikach pływania i kształtowały właściwe zachowania w miejscach publicznych.

Swoją podróż po Aquaparku w Wągrowcu zuchy zaczęły od płytkiego basenu ze słoniową zjeżdżalnią, w którym tryska fontanna w kształcie jeżowca, a żółw i krabik na tle ściany z mozaikami imitującymi dno morskie czekały na zabawę z dzieciakami w każdym wieku. Potem dzieci odwiedziły basen o nieregularnym kształcie w klimacie rajskiej wyspy z szumiącą rzeką i atrakcjami, które zadowoliły najbardziej wybrednego amatora kąpieli. Siedząc pod palmą zuchy zauważyły mieszkańców Aquaparku – parę żywych jaszczurek i legwanów zielonych. Spacerując po części rekreacyjnej zuchy posiedziały w wannach wirpool z hydromasażem i najcieplejszą wodą. Dodatkową, niewątpliwie bardzo ciekawą, atrakcję stanowiła zjeżdżalnia basenowa.

 Nieobozowa Akcja Zimowa zuchów to bardzo miły czas, spędzony w aktywny sposób. Dzieci chętnie korzystały z zaproponowanych form aktywności. Wszystkim uczestnikom ferii dopisywał dobry humor i nie opuszczał ich ani na moment. Czas spędzony wspólnie z rówieśnikami pozostanie na długo w ich pamięci.

Zuchy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do aktywnych ferii Gromady Zuchowej.

Drużynowa 8 Gromady Zuchowej „Białe Wilczki”