Maj to idealny czas na pikniki, dlatego też w minioną niedzielę mieszkańcy naszej gminy  tłumnie zgromadzili się na stadionie wyrzyskiej Łobżonki, gdzie odbył się VII Piknik Rodzinny. Jego organizatorem była Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, Szkoła Podstawowa w Wyrzysku, Urząd Miejski w Wyrzysku, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku.

Atrakcji tego popołudnia było co niemiara. Impreza rozpoczęła się o godzinie 13.00. Dyrektor szkoły pani Danuta Buryta-Arndt oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Edyta Lipkowska serdecznie przywitały wszystkich zgromadzonych, w tym Panią Burmistrz Bogusławę Jagodzińską. Dyrektor szkoły podkreśliła, iż piknik organizowany przez wyrzyską szkołę wpisał się do stałych imprez lokalnego środowiska, ponieważ jego celem jest integrowanie uczniów w różnym wieku, wspólna zabawa i aktywność dzieci oraz rodziców. Obie panie podziękowały wszystkim sponsorom, którzy wspierają działalność naszej placówki i chętnie pomagają podczas organizowania imprez szkolnych i to dzięki nim impreza mogła odbyć się z takim rozmachem. Wśród wymienionych instytucji, firm i osób prywatnych znaleźli się: OSiR Wyrzysk, M-GOK Wyrzysk, OSM Łobżenica, Przedsiębiorstwo Obsługi Maszyn Sp z o.o. Wyrzysk,  Centrum Pomocy Specjalistycznej REMEDIUM Wyrzysk, Iwona i Andrzej Rzyduch FW ANEKS, DOLINA NOTECI, InterRisk, Provident, Przychodnia Lekarska Mariusz Augustyniak, Rafał Maławy Restauracja ORION, Marcin Stańczyk Sala Zabaw ARKA NOEGO, Pizzeria ITALIANA, Karol Janowiak K&K Nowoczesne Budownictwo Mieczkowo, Roman Ksobiak Firma Usługowa Bud Rom Bąkowo, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko Własnościowa Wyrzysk, Iza i Piotr Mrotek Zakład Mięsny, Ewa Szczęsna PARKOWA CAFE, Piekarnia ANNA, Piekarnia EDRO, Piekarnia CHRUPEK Złotów, Piekarnia SADKI, Natalia Podomaćko Firma Gastronomiczna KURCZAK, Krystyna Harmacińska Kwiaciarnia PIERWIOSNEK, Agnieszka Dorosz Fryzjer Mobilny, Roman Nowakowski, Maria Pacholska KAMAR, Teresa Chrząstek PPWH TEREDA, Martyna Klóska Solarium DUO, Danuta Łęga DOM POLSKI, Marcin Pikulik, Halina Burzyńska-Rusiecka SKLEP OGRODNICZY, Hanna Goldysiewicz-Koźlikowska Fryzjer Mobilny, Wytwórnia Pierogów Domowych-PIEROŻEK Osiek, Państwo Rózga, Lin-Dach Jerzy Lipkowski, Agnieszka i Piotr Spirydow, Małgorzata i Piotr Gajewscy, Roamana i Adam Skrzyniarz, Salon Kosmetyczny Yoko Daria Sirant-Kasperek, Przychodnia Medycyny Rodzinnej VITA Osiek, Anna i Piotr Martin AVIVA, Salon Fryzjerski MARTA-Marta Gregor Wyrzysk, Apteka Hipokrates Ireneusz Kochańczyk, Salon Fryzjerski EWA Ewa Grochowska, Salon Fryzjerski AWANGARDA Elwira Rozpłoch, Dan-Pol Krzysztof Pikulik, Damis-Pol Białośliwie, Profundal Nakło, Roka Kcynia.

Dyrektor szkoły podkreśliła, nawiązując do słów Safony, że „dobrych ludzi nikt nie zapomina”.

Program zaczął się od występów uczniów. Swoimi umiejętnościami wokalnymi pochwaliły się dzieci z klas I-III należące do kółka umuzykalniającego. Wykonały znane wszystkim piosenki do słów Jana Brzechwy: „Kaczka dziwaczka” i „Witajcie w naszej bajce” oraz utwór „Puszek okruszek”. Klasa II d zaprezentowała przedstawienie o zdrowiu. Ich rówieśnicy z klasy II a zaśpiewali piosenkę „Imieniny Ziemi”. Z kolei czwartoklasiści w utworze „We are the world” przypomnieli ideę pomocy dla głodującej Afryki. Uczniowie z klasy V b rozkołysali swoją piosenką świat, a Nikola Borzych, Monika Manthai i Klaudia Gapa popisały się grą na kubkach. Dziewczęta z klasy V c wyrecytowały kilka fraszek szkolnych, a Klaudia Duszczak zaprezentowała się w piosence Danuty Rinn „Kto ma tyle wdzięku, co ja”. Występy zakończyli szóstoklasiści, którzy wykonali utwór Czerwonych Gitar „Dozwolone od lat 18”.

Po części artystycznej nauczyciele wychowania fizycznego zaprosili młodych sportowców na orlika, gdzie chłopcy i dziewczęta z klas III-VI rozegrali mecze piłkarskie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale a zwycięzcy puchary. Na stadionie zaś nauczyciele przeprowadzili szereg konkurencji: skoki przez skakankę, toczenie jajek po torze na czas, rzut woreczkiem do celu, kręgle, bieg narciarski, strzały na bramkę, skoki przez linę, zabawę z alkogoglami. Odbyły się też konkursy: plastyczny i rysowania kredą po asfalcie. Laureaci wszystkich zawodów otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Pani Magdalena Kallas zachęciła najmłodszych do zumby. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w ten taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców południowoamerykańskich oraz elementów fitness. Ogromną ciekawość wzbudził boks z mistrzem. Uczestnicy pikniku mogli obserwować profesjonalistów, a także stanąć na ringu oko w oko z bokserami i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej. Niesłabnącą popularnością cieszył się kącik malowania twarzy, modelowania balonów oraz plecenia tęczowych warkoczyków. Panie miały pełne ręce roboty!Swoje stanowisko mieli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy pod czujnym okiem swoich opiekunów przeprowadzili kilka zabaw i konkurencji dla dzieci, m.in. grę w rzutki, bowling i dart. W jednym z namiotów profesjonalny fotograf wykonywał pamiątkowe zdjęcia. Panie pielęgniarki mierzyły ciśnienie, a ratownicy medyczni, którzy jednocześnie dbali o bezpieczeństwo na pikniku, z chęcią umożliwiali obejrzenie wnętrza karetki pogotowania oraz opowiadali o jej wyposażeniu. Dzieci szalały na zamku dmuchanym, karuzeli i na trampolinie.

Przez cały czas trwania pikniku degustowano przepyszne potrawy przygotowane przez panie pracujące w stołówce szkolnej oraz przez wielu rodziców. Zajadano się tradycyjną grochówką i chlebem ze świeżutkim smalcem. Kolejki ustawiały się także do stoiska ze smakowitymi ciastami; ich wybór był ogromy. Dzieciom smakowała jednak najbardziej wata cukrowa.

Co pół godziny losowane były nagrody z firmy ubezpieczeniowej Aviva. Sporo emocji wywoływały słodkie babeczki z niespodziankami oraz licytacja smakowitych tortów.

W tym miejscu pragniemy podziękować  rodzicom, dziadkom,  którzy aktywnie włączyli się w organizację pikniku. Są to: Państwo Iwona i Andrzej Rzyduch, Państwo Joanna i Łukasz Sadłowscy, Państwo Anna i Rafał Ślepeccy, Państwo Agnieszka i Sławomir Grubich, Państwo Bogumiła i Szczepan Katafiasz, Państwo Agnieszka i Marcin Kartosz, Państwo Edyta i Jerzy Lipkowscy, Państwo Beata i Tomasz Bartoszek, Pani Ewa Kukułka, Pan Waldemar Megger, Pani Agnieszka Kotarak, Pan Łukasz Bruski, Pan Waldemar Wiśniewski, Pani Sabina Katafiasz, Pani Aleksandra Festag, Pani Patrycja Mrotek, Pani Sławomira Duber – Olszak.

Piknik to wspaniała okazja do wspólnej zabawy i integracji. Dla uczniów najważniejszy jest czas, który mogą spędzić ze swoimi rodzicami i rówieśnikami na dobrej zabawie. Pogoda dopisała, humory też, bo jak okiem sięgnąć można było tego dnia zauważyć roześmiane dziecięce twarze. Na fotografiach uwieczniła je pani Ania Poniewierska. Pani Patrycja Piszczek czuwała nad przebiegiem imprezy, a Pan Piotr Spirydow zadbał o sprzęt i nagłośnienie. W tym dniu nie zabrakło wszystkich pracowników obsługi szkoły, którzy pomagali w przygotowaniu i przebiegu imprezy.

Dziękujemy za ten radosny czas. Zapamiętamy ten dzień na długo, bo wszyscy, dzieci, rodzice, sponsorzy, nauczyciele, pracownicy byliśmy jego organizatorami i gospodarzami.

Tekst: Magdalena Wachowska

Zdjęcia: Anna Poniewierska