Trzecioklasiści oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku mogli zobaczyć w dniu dzisiejszym, tj. 19.09.2017r. montaż filmowy z historii najnowszej Polski, przygotowany przez nauczyciela matematyki pana Michała Kozimora – propagatora wielkich wydarzeń historycznych. Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej.

Pokaz filmowy został poprzedzony wstępem, który wygłosił do gimnazjalistów p. Michał Kozimor. Uczniowie zostali poinformowani o strukturze prezentowanego filmu w odniesieniu do wydarzeń w Warszawie od 1939 do 1945 roku.

Na wstępie  uczniowie mogli wysłuchać przesłania stuletniego powstańca, gen. Zbigniewa Ścibora – Rylskiego, który kierował swoje słowa w szczególności do młodzieży. Film prezentował naszą stolicę w czasie okupacji hitlerowskiej. Ukazano stolicę w pierwszych dniach wojny, a następnie zaprezentowano  zdjęcia pokazujące smutne wydarzenia następstw powstania warszawskiego. Prezentacja wywołała spore zainteresowanie młodzieży ze względu na formę i przekaz treści historycznych, tym bardziej, iż dobrze dobrano podkład dźwiękowy, który podziałał na wyobraźnię nastolatków.

Najważniejsze jest to, aby pamiętać o naszych przodkach, którzy przelali krew za wolną i demokratyczną Ojczyznę oraz o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Pamiętajmy o tych wzniosłych wydarzeniach i oddawajmy hołd naszym bohaterom.

Michał Kozimor