Dzisiejszy – przedostatni już – dzień nauki w szkole chętni uczniowie ze wszystkich klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku wybrali się z wychowawcami do Torunia. Nie była to jednak zwykła wycieczka, a wyprawa do świata nauki i doświadczeń – do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Sześć pięter budynku wypełnionych po brzegi ruchomymi eksponatami, interaktywnymi gadżetami i supernowoczesnymi maszynami pozwoliło na trzy godziny aktywnego zwiedzania.

            Na parterze przywitało nas ogromne wahadło Faucaulta zawieszone na trzydziestometrowej linie, które dowodzi, że ziemia obraca się wokół własnej osi. Począwszy od sali poświęconej budowie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała, poprzez pomieszczenie mechaniczne, technoświat
i „Rzekę”, aż po salę sztuki mieliśmy okazję do zapoznania się z podstawowymi prawami fizyki, przyrody i innych dziedzin wiedzy. Wiele z doświadczeń i mechanizmów wprawiło w nas
w osłupienie! Co ciekawsze – w większości z nich sami mogliśmy uczestniczyć. Wśród najpopularniejszych znalazły się czujnik ruchu mierzący czas, rzeka z oczyszczalnią, ogromny kołowrotek, łowisko magnetyczne, muzyczna podłoga czy  ludzka waga. Przez chwilę mogliśmy także poczuć się jak w przestrzeni kosmicznej w strefie nawiązującej do odkryć Mikołaja Kopernika. Mieliśmy także możliwość użyć alfabetu Morse’a czy wydrukować tekst czcionką, jaką w XV wieku wynalazł Jan Gutenberg. Przekonaliśmy się, że CN Młyn Wiedzy to nie tylko świat kreatywnej zabawy, ale i niezwykłe centrum nauki.

            Po zwiedzaniu wystaw mieliśmy czas na drobne zakupy, po czym udaliśmy się na obiad. Chętni na toruńskiej starówce mogli nabyć również pamiątki oraz przepyszne tradycyjne pierniki. Dodatkową atrakcją był dla naszej grupy pokaz chodzenia po linie zawieszonej między kamienicami starówki.

            Dzisiejsza przygoda sprawiała, że na długo pozostaną w naszej pamięci chwile spędzone
w Toruniu. Dawka nauki w przyjaznej, rozrywkowej wersji była nie tylko pouczająca, ale
i przyniosła nam wszystkim sporo radości. 

 

Klasy czwarte wraz z wychowawcami:

 

4a z p. Anną Pietrasik

4b z p. Wojciechem Sobiechem

4c z p. Anną Poniewierską
i 4d z p. Darią Maciejewską