Irving Stone powiedział, że Kobieta jest  jedną wielką epiczną powieścią:  są w niej wszystkie wątki – dramat, miłość, radość i codzienność.” Kobietom, tym dorosłym i tym trochę młodszym,  poświęcone były też wiersze prezentowane przez uczestników  XV Gminnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Spotkanie z poezją odbyło się 25 lutego. Wzięło w nim udział 23 uczniów ze szkół podstawowych  gminy Wyrzysk. Jury w składzie: pani Jadwiga Wawrzyniak, pani Barbara Pawlak, pani Benedykta Holc i pani Magdalena Smełsz oceniało dobór repertuaru i pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację, kulturę słowa i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii klas I-III bezkonkurencyjna okazała się Zuzanna Czyżak z SP w Rudzie, która przepięknie recytowała utwór L.J.Kerna „Wiersz na Dzień Kobiet”. II miejsce uzyskał Damian Matuszewski z SP w Osieku nad Notecią za interpretację wiersza D.Gellner „Czekoladki dla sąsiadki”. III miejsce zdobyła Aleksandra  Grochowska z SP w Kosztowie za prezentację tekstu E.Mleko „O modnisi strojnisi”. Po wyróżnienia  sięgnęły uczennice:  Zofia Bogdańska z SP w Osieku nad Notecią (J.Tuwim „Zosia Samosia”) i Oliwia Mróz z SP w Gleśnie („Dziewczynka”).

W kategorii klas IV-VI  najwyższy laur przypadł Maxymilianowi Rojewskiemu z SP w Osieku nad Notecią za wzorową recytację wiersza A.Mickiewicza „Panicz i dziewczyna”. II miejsce otrzymała Wiktoria Kędzia z SP w Osieku nad Notecią, która zaprezentowała się w utworze A.Mickiewicza „Do M***”. III  miejsce zajęła Karolina Mróz z SP w Wyrzysku, która przypomniała sylwetkę Zosi z poematu A.Mickiewicza „Pan Tadeusz”.  Wyróżnienia powędrowały do rąk dwóch uczennic z SP w  Kosztowie: Jagody Brukwickiej (B.Leszczyńska „Kobieta luksusowa”) i Patrycji Pawlak (J.Tuwim „Ewa”). Nagrody laureatom wręczyła Pani Burmistrz Bogusława Jagodzińska, która jest pomysłodawczynią tegoż konkursu i przez wiele lat była jego współorganizatorką. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz gry edukacyjne. Pani Dyrektor Danuta Buryta-Arndt, związana z konkursem jako juror od jego początku, wręczyła dyplomy wszystkim uczniom biorącym udział w poetyckich zmaganiach. Nauczyciele otrzymali podziękowania  za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu. Współorganizatorem i fundatorem cennych nagród był Urząd Miejski w Wyrzysku.

Laureatom gratulujemy zwycięstwa. Wszystkim uczniom życzymy dalszych przygód z  poezją.

 

Tekst

Magdalena Wachowska

 

Zdjęcia:

Wiktoria Mróz

p.Anna Poniewierska