We wtorek 21. czerwca zawitał do naszej szkoły niecodzienny gość,                                 mianowicie Ojciec Mateusz Kosior – dominikanin z zakonu Braci Kaznodziejów, absolwent naszej placówki.

Na początku spotkania, które odbyło się w sali widowiskowej, Pani Dyrektor mgr Danuta Buryta – Arndt  powitała bardzo serdecznie naszego przybysza i podziękowała za przybycie. Dwie uczennice z kl. IV b opowiedziały zakonnikowi o opiece i trosce, którą roztaczały nad nim anioły( w których rolę się wcieliły) od wczesnego dzieciństwa, przez lata szkolne, aż po czasy dzisiejsze. Gość otrzymał z rąk p. Dyrektor  kwiaty i życzenia z okazji święceń oraz prymicyjnej Mszy Świętej.

Po części oficjalnej głos zabrał sam Ojciec Mateusz, który podziękował za zaproszenie, a następnie opowiedział o swej drodze do kapłaństwa. Dokładnie wyjaśnił, skąd się wzięła nazwa jego zakonu i dlaczego właśnie ten stał się mu bliski. Stwierdził, że idea, którą kierują się dominikanie, czyli: ,,Nieść pochodnię słowa Bożego” przyświecała mu już przez lata szkoły średniej, bo właśnie będąc w liceum postanowił zostać zakonnikiem. Opowiedział też historię powstania zakonu na podstawie przygotowanych filmów, które uczniowie mieli okazję obejrzeć. Wspomniał o latach spędzonych w naszych murach, ale największe wrażenie zrobiło podziękowanie, które Ojciec złożył na ręce swej pierwszej wychowawczyni pani mgr Małgorzaty Jakóbek. Podkreślił, że dzisiaj nie byłby także bratem zakonnym, gdyby nie dwie osoby, a mianowicie pani mgr Kornelia Kwasińska, inicjatorka dzisiejszego spotkania i jego nauczycielka religii w kl. IV – VI, a później również w gimnazjum pani mgr Renata Belaid. Następnie ksiądz zaczął odpowiadać na pytania uczniów, którzy chcieli wiedzieć o wszystkim, np. jakim był uczniem, w co lubił się bawić, czym będzie  zajmował się po wakacjach, w jakich szkołach będzie uczył. Gość odpowiedział, że starał się być ambitnym i zawsze uczyć się pilnie. Mile wspomina Szkołę Podstawową w Wyrzysku, a obecnie będzie uczył młodzież w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej na Podkarpaciu, blisko granicy z Ukrainą , gdzie znajduje się jego klasztor. Wspomniał on, że będzie kierował się w życiu po pierwsze – modlitwą, po drugie – głoszeniem słowa Bożego, a po trzecie – nauką, którą już wykorzystał w Brukseli, nauczając w Parlamencie Europejskim. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

Żegnając się Ojciec Mateusz zapewnił , że będzie o nas pamiętał  w modlitwie. Pobłogosławił  zebranych i na tym spotkanie się zakończyło. Uczniowie odwdzięczyli się gromkimi brawami i zaproszeniem na kolejne odwiedziny naszej placówki.

Spotkanie z Ojcem Mateuszem było wpisane w realizację projektu „Nasi Absolwenci”, autorstwa pani mgr Danuty Buryty –Arndt, dyrektora szkoły.  Od tego roku szkolnego 2015/2016 jest realizowany w naszej placówce.

Notatka:

mgr Kornelia Kwasińska

Zdjęcia:

mgr Anna Pietrasik