Dnia 15 marca br. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku komisja w składzie pani Agnieszka Spirydow wyłoniła zwycięzców w konkursach wielkanocnych na kartkę, pisankę, ozdoby, stroik świąteczny i palmę. Najpiękniejsze kartki wielkanocne wśród uczniów klas I-VI wykonali : Samira Belaid z II c oraz Tomasz Szłapa z II a. Drugie miejsce przypadło Alicji Rogalskiej z VI a oraz Amelii Kijowskiej z III a. Trzecią lokatę przyznano Nadii Wyczyńskiej z I a i Igorowi Kwasińskiemu z I a.

Pierwsze miejsce w konkursie na najciekawszą pisankę zdobył Bartosz Lipkowski z II b i Damian Pinkowski również z II b. Trzecie miejsce przypadło Tomaszowi Sell z IV b. Wyróżniono pracę Samiry Belaid z II c i Julii Szefler z II b.

Najpiękniejszą ozdobę wielkanocną wykonała uczennica kl. II c Amelia Biedrzycka. Drugą lokatę zdobyła Zofia Ślepecka z II e, a trzecią Nikola Jakubek również z II e. Do wykonania stroików wielkanocnych uczniowie użyli przeróżnych materiałów. Jury przyznało dwa pierwsze miejsca: Marii Włoszczyk z II e oraz Bartłomiejowi Tojza z II b, drugie przypadło Szymonowi Ksobiech z II c, a trzecie Julii Pogorzelskiej również z II c. Wyrózniono pracę Tymoteusza Neumann z II e. Przepiękną palmę wielkanocną wykonała uczennica z kl. II c Aleksandra Bystrzycka, zdobywając I msc. Drugie przypadło Mateuszowi Kukułka z II d, a trzecie Amelii Tośko z IV c.

Celem konkursów było kultywowanie tradycji i zwyczajów występujących w polskiej kulturze chrześcijańskiej, związanej z wysyłaniem do najbliższych własnoręcznie wykonanych kart wielkanocnych. Zwrócono uwagę na upowszechnienie  tradycji powiązanej z malowaniem i przyozdabianiem jaj wielkanocnych, tzw. pisanek, kraszanek, którymi chrześcijanie dzielą się podczas śniadania wielkanocnego. Palmy wielkanocne zabieramy  do kościoła na mszę św. w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu. Kapłan je poświęca i w ten sposób chrześcijanie czczą uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Ozdoby oraz stroiki wielkanocne ozdabiąją  świąteczny stół, wprowadzając w ten sposób w ciepły, miły, radosny i rodzinny nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Organizatorem konkursów była katechetka pani Renata Belaid.

Tekst i zdjęcia: Renata Belaid