Owoców jest wiele na świecie,
Ale najlepsze z nich jabłko przecież!
Takie czerwone, okrąglutkie,
Takie soczyste i kruchutkie.

Jako dodatek w sałatce smakuje
I kompot się z niego słodki gotuje.
Z ciasta i jabłek deser powstanie.
Zjeść na surowo można go na drugie śniadanie.

Pamiętaj też, że nie tylko jest smaczne,
Ale bogate w witaminy dla zdrowia znaczne.
I tyle radości dla podniebienia.
To wszystko przez jabłko – owoc – marzenia!

 

Jabłko, najpopularniejszy owoc, bogaty w witaminy i wartości odżywcze, ma również swoje święto obchodzone na całym świecie. 21 października uczniowie klasy III e ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku obchodzili Święto Jabłka.  Celem akcji było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin oraz wyrabianie w młodych ludziach nawyku zdrowego odżywiania.

W ramach zajęć odbyły się pogadanki, rozmowy, opis jabłka oraz spotkanie
z pielęgniarką szkolną, panią Moniką Szymańską, która opowiadała o roli witamin zawartych w jabłku i dobrych, prawidłowych nawykach żywieniowych.

Dzień ten był okazją do skosztowania jabłkowych pyszności m.in. świeżego soku jabłkowego i pachnących jabłuszek. Na lekcję została zaproszona pani dyrektor Danuta Buryta –Arndt, która przedstawiła dzieciom zalety spożywania owoców ·w szkole i zdrowego śniadania. Nadmieniła także, iż szkoła jest objęta programem
„Owoce w szkole”, zachęcającego uczniów do propagowania zdrowego i aktywnego stylu życia. Na zajęciach plastycznych dzieci przygotowały piękne wydzieranki, których tematem były oczywiście jabłka.

Dodatkowo obdarowały smacznymi jabłkami nauczycieli i pracowników szkoły, a także pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku i Komisariatu Policji. Odwiedziły również sklep spożywczy.

Taka nietypowa lekcja miała na celu kształtowanie trwałego nawyku spożywania owoców i warzyw poprzez udostępnianie dzieciom porcji owocowo-warzywnych oraz wzbogacanie wiedzy uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

Akcja mogła się odbyć dzięki wsparciu rodziców ucznia klasy III e, którym serdecznie dziękujemy!

Wychowawczyni klasy III e: Anna Kostecka