Dnia   11 listopada 2016 r. w Wyrzysku  odbyła się po raz pierwszy Niepodległościowa Gra Miejska zorganizowana pod patronatem Burmistrza Wyrzyska przy współpracy Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz 6 Drużyny Harcerskiej „SOKOŁY” im. Franciszka Muracha działającej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku.

Udział w spotkaniu wzięli uczniowie ze szkół z terenu gminy Wyrzysk. Gra została przeprowadzona w dwóch kategoriach wiekowych: pierwsza obejmowała szkoły podstawowe, druga zaś gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Organizatorzy za pomocą takiej oto formy pragnęli przekazać młodemu pokoleniu, jak wyglądało życie w Polsce, nim ta odzyskała Niepodległość oraz sam fakt, jak ważnym wydarzeniem dla Polaków było odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.  Gra stanowiła także bogate źródło informacji na temat osób, wydarzeń i miejsc dotyczących naszego miasta. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami  związanymi z dziejami naszego małego miasteczka. Podczas rywalizacji byli na  rzadko odwiedzanym wzniesieniu Czubatka, gdzie harcerze zapoznali ich z przepiękną legendą tego miejsca. Ponadto zawodnicy musieli odczytać szyfr, odnaleźć kluczyk do skarbca i odpowiedzieć na kilka pytań związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Kolejny punkt znajdował się przy moście Ludwika Muzyczki. Tam drużyna uzyskała od harcerzy cenne informacje na temat ww. osoby oraz zaprezentowała wylosowaną piosenkę patriotyczną. Pozostałe punkty kontrolne znajdowały się na terenie miasta i parku, a czyhające nań  zadania dotyczyły wiadomości z zakresu osób sprawujących władzę w określonych latach w Wyrzysku oraz odnalezieniu miejsc, które pod wpływem czasu zmieniły się nie do poznania. W każdym punkcie znajdowali się harcerze z cenną ciekawostką dla uczestniczących i zadaniem do wykonania. Ważnym elementem gry stał się meldunek, którego kapitanowie zespołu musieli się nauczyć, by zameldować drużynę gotową do wykonania zadania. Tak naprawdę liczyły się 3 rzeczy: wykonanie zadania, zdobycie naklejki i czas. Każde zadanie wymagało precyzji, sprawności intelektualnej, ale i fizycznej.

Spośród czterech szkół podstawowych najszybciej z zadaniami uporała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią minimalnie, bo tylko o 2 minuty, wyprzedzając  Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. W kategorii szkół ponadpodstawowych w Niepodległościowej Grze Miejskiej zwyciężyło Gimnazjum  im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku wyprzedzając Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią.

Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci, młodzież i opiekunowie mogli ogrzać się przy ognisku, zjeść kiełbaskę lub rogala oraz napić się ciepłej herbaty.

Natomiast po zakończonej rywalizacji wszystkich zespołów nastąpiło uroczyste podsumowanie wyników oraz wręczenie pucharów, statuetek i upominków przez Burmistrza Wyrzyska panią  Bogusławę Jagodzińską, Kierownika Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wyrzysku panią Beatę Borowczak i Druhnę Związku Harcerstwa Polskiego panią Agnieszkę Spirydow.

Na oficjalne podsumowanie spotkania przybyli dyrektorzy szkół: pani Danuta Buryta-Arndt, pani Marlena Januszewska oraz pan Jacek Wiśniewski, którzy trzymali kciuki za swoich podopiecznych. Specjalne podziękowania otrzymali harcerze, którzy przygotowali tę niezapomnianą lekcję historii w terenie.

Naszą szkołę  reprezentowali: Martyna Kaziród (kapitan drużyny), Zuzanna Szpot, Oliwia Rosa, Wiktoria Czyżak, Julia Zajączkowska i Martyna Walczak. Opiekunem zespołu był nauczyciel pan Cezary Gdaniec. Drużyna po ogłoszeniu wyników otrzymała gratulacje od  pani dyrektor Danuty Buryty-Arndt, która  do końca wierzyła w sukces swoich dziewcząt.

Gra miejska okazała się świetnym sposobem na krzewienie patriotyzmu wśród młodzieży, dobrą zabawę, zdrową rywalizację, integrację zespołów szkolnych. Była też cennym źródłem informacji dotyczących środowiska lokalnego, a nade wszystko aktywnym spędzeniem czasu na świeżym powietrzu.

Tekst

Cezary Gdaniec