Miniony tydzień w naszej szkole upływał pod hasłem Tygodnia Poprawnej Polszczyzny. Już po raz dziesiąty uczniowie wyrzyskiej szkoły mieli okazję poszerzyć swe polonistyczne horyzonty i zmierzyć się z nowymi zadaniami językowymi. Tym razem tematem przewodnim Tygodnia była frazeologia. Na lekcjach języka polskiego, religii

i plastyki, a także na godzinach wychowawczych uczniowie mieli do dyspozycji zestawy różnorodnych ćwiczeń językowych, które dotyczyły zastosowania związków frazeologicznych w życiowych, codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Prócz zadań
w parach uczniowie wykonywali również w grupach prace plastyczne. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach, a wybrani przez swoje klasy i polonistki reprezentowali swe zespoły podczas quizu rozegranego w czwartek. Cały tydzień uczniowie mogli natknąć się na szkolnych korytarzach na wystawki słowników i prac uczniowskich, a także czytać hasła związane z kulturą języka. W piątek szukali także ukrytych na terenie całej szkoły haseł frazeologicznych. Uczniowie z kółka dziennikarskiego także nie stali z założonymi rękami – przeprowadzali na szkolnych korytarzach i na boisku sondę na temat kultury i bogactwa języka uczniów oraz pracowników szkoły – jej wyniki zaprezentują niebawem w trzecim numerze gazetki „Długa Przerwa”. Cały tydzień uczniowie mieli okazję wziąć udział w minikonkursach, w których nagrodami były słodkości. Każdy mógł więc odnaleźć w tej ofercie coś dla siebie.

W Tygodniu odbyły się także dwa konkursy polonistyczne – w środę Konkurs w Dziedzinie Literatury i Języka Polskiego „Złota Żabka” oraz – w czwartek – Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego. Te dwa działania znakomicie wpisały się w ideę naszego Tygodnia, a poza tym dały możliwość wykazania się najzdolniejszym, pracowitym jak mrówki humanistom.

Tydzień Poprawnej Polszczyzny minął pod hasłem bogactwa wypowiedzi, ale także dobrej zabawy i refleksji nad naszą codzienną polszczyzną. Mamy nadzieję, że każdy kolejny tydzień z cyklu dbałości o język ojczysty będzie równie popularny jak miniony! Poniżej prezentujemy listę zwycięzców konkursów zorganizowanych w Tygodniu Poprawnej Polszczyzny. Zwycięzcom gratulujemy!

Międzyklasowy quiz frazeologiczny

Klasy IV – kl. IV b

Klasy V – kl. V c

Klasy VI – kl. VI d

 

Ilustracja do ulubionego frazeologizmu

KLASY IV-VI:

I miejsce

Marta Bednarek, Martyna Trzcińska (6d)

II miejsce

Heide Otten (6c)

III miejsce

Hubert Grochowski (5b)

Prace wyróżnione:

Nikola Borzych (4b), Zofia Kałużna (4b),

Oliwia Rosa (5b), Julia Zajączkowska (5b),

Kinga Pietrysiak (5a)

KLASY I-III:

I miejsce

Lena Sadłowska (1a)

II miejsce

Lena Kownacka (1a)

III miejsce

Zofia Ślepecka (3a)

Prace wyróżnione:

Zuzanna Megger (1a), Monika Manthai (2 e),

Samanta Larek (1a), Amanda Ślepecka (1a),

Maria Włoszczyk (2e), Julia Katafiasz (2e)

 

Opis lub opowiadanie frazeologiczne

I miejsce

Sandra Frąckowiak (4b)

II miejsce

Anna Duda (4b)

III miejsce

Zuzanna Łukaszewska (5a)

Wyróżnienie:

Klasa 4b – praca zbiorowa

 

Daria Maciejewska

KolażI miejsce

Klasa 6a (A.Dudek, N.Wyczyńska, N.Skrzypczyńska, E.Dera)

II miejsce

Klasa 4a (O.Jagodzińska, L.Pinkowska,

M.Biniek, M.Wiczyńska)

III miejsce

Klasa 4c (B.Boiński, I.Kostecka, A.Langenau)

Wyróżnienie:

Klasa 1 a