„Niczego w życiu nie należy się bać,

należy to tylko zrozumieć.”

Maria Skłodowska-Curie

 

 

Zabrzmiał pierwszy dzwonek. Zabiły radośnie serca dzieci. Zabiły głośniej serca dorosłych. Pojawił się gwar, śmiech i rozmowy. W oczach jeszcze odbijał się blask słońca i błękit nieba, w uszach szumiały ukwiecone łąki i rwące rzeki, ale w głowach już zaczęły rozbrzmiewać słowa dorosłych.

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku rozpoczęła dziś nowy rok szkolny.

”Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy im myśleć, lecz stwórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł tak, aby samo chciało wiedzieć”

Tymi ciepłymi słowami Janusza Korczaka przywitała wszystkich zebranych oraz zaprosiła do wspólnej nauki Pani Dyrektor Danuta Buryta-Arndt. Pani Dyrektor wyraziła nadzieję, iż będzie to udany rok, pełen szkolnych sukcesów. Zwróciła uwagę uczniom i rodzicom na wszystkie możliwości, które stwarza w tym roku szkoła, aby nie tylko zdobywać wiedzę, ale też rozwijać swoje umiejętności, pasje i zdolności. Nowa Pani Dyrektor skierowała serdeczne i ciepłe słowa w szczególności do uczniów klas pierwszych, mówiąc, iż ma nadzieję, że szkoła okaże się być dla nich drugim domem, „trochę większym”, ale bezpiecznym, przyjaznym, w którym wspaniałe wychowawczynie otoczą ich opieką. Zapewniła także uczniów klas szóstych, że egzamin, który ich czeka, będzie pierwszym ważnym sprawdzianem w życiu, ale na pewno nie będzie porażką. Nauczycielom i pracownikom Pani Dyrektor życzyła spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia.  Pani Dyrektor podkreśliła, iż szkoła to wycieczka w nieznane, po przyjemne i pożyteczne, tym samym wyraziła ważność współpracy szkoły z Rodzicami oraz samorządem lokalnym. „Jedynie wspólne działanie zagwarantuje nam sukces. Wspólnie będziemy tworzyli wymarzoną szkołę, szkołę cechującą się wysoką jakością” – skonstatowała Pani Dyrektor.

Oficjalną część uroczystości uświetniło przemówienie Pana Wiceburmistrza Tadeusza Perlińskiego, który przywitał nową Panią Dyrektor Danutę Burytę-Arndt oraz Panią Wicedyrektor Małgorzatę Dróbkę-Jiers. Podziękował także za pracę na rzecz szkoły Panu Dyrektorowi Adamowi Nowakowi oraz wicedyrektor Kornelii Kwasińskiej.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice mieli także okazję wysłuchania kilku słów i życzeń z ust reprezentantów Rady Miejskiej i Rady Rodziców, którzy podkreślali, iż szkoła jest przede wszystkim miejscem nauki. Jej zadaniem jest rozwijać i kształtować młodego człowieka. Wśród zaproszonych gości byli: Radni Rady Miejskiej w Wyrzysku: Roman Łuka oraz Józef Jasik, Dyrektor SAPO – Magdalena Strzałkowska, Przewodnicząca Rady Rodziców – Elwira Tośko.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta sprawowana w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców. Proboszcz tutejszej parafii ks. Janusz Dróżkowski  prosił o dar cierpliwości, zrozumienia i wytrwałości nie tylko dla uczniów, ale także dla całej kadry pedagogicznej oraz podkreślił, by nauczyciele wraz z uczniami rozwijali talenty, którymi zostali obdarzeni.

Tego dnia szkoła im. Powstańców Wielkopolskich, dla której historia i tradycja są tak ważne, wśród życzeń i radości, nie zapomniała o rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, ponieważ o tym ważnym wydarzeniu zgromadzonym przypomnieli występujący uczniowie. Część oficjalną i artystyczną uroczystości szkolnych, którą przygotowali: mgr Edyta Kałużna, mgr Ewelina Popielarz-Zajdel oraz mgr Wojciech Sobiech, zakończyły słowa, które na pewno staną się myślą przewodnią na dni nauki, które nadejdą:

Chcę Wam życzyć na początek,
by nauka „szła” jak z płatka,
żeby tyle było piątek,
ile pszczół na polnych kwiatkach.

Żeby pochwał było tyle,
ile szyszek w gęstym borze,
żeby w szkole było milej
niż nad rzeką lub nad morzem.

Długopisy, wszystkie pióra
niechaj piszą mądrze, ładnie
i niech skrzypią tak jak żuraw,
kiedy błąd się gdzieś zakradnie!

Powodzenia!

Dyrektor szkoły Pani Danuta Buryta- Arndt i pwd. Agnieszka Spirydow z druhami 6 Drużyny Harcerskiej „Sokoły” im. Franciszka Muracha i przedstawicielem 8 Gromady Zuchowej „Białe Wilczki” o godzinie 12.00 złożyły kwiaty i zapaliły znicz w hołdzie tym, którzy 76 lat temu oddali życie za ojczyznę. Druhny pełniły honorową wartę.

Tekst: mgr Ewelina Popielarz-Zajdel

Zdjęcia: mgr Anna Poniewierska