We wtorek 4 października 2022r. uczniowie naszej szkoły  z klas IVa, IVb i IVd wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Kopalni Soli w Kłodawie.

Pod opieką p. Izabeli Rerek, p. Joanny Berndt, p. Katarzyny Jaśkiewicz, p. Anny Poniewierskiej i p. Anny Muszyńskiej przeżyli podróż do wnętrza ziemi. Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, prowadzi do niej szyb „Michał”. Panowie przewodnicy z wielką pasją i przywiązaniem do tego miejsca przekazali uczestnikom wiele ciekawych informacji o kopalni, o Świętej Kindze-patronce górników, o powstawaniu i wydobywaniu soli. Przewodnicy, którzy oprowadzali nas po podziemiach kopalni, to w większości jej byli pracownicy, co było gwarancją dużej wiedzę i rzetelnych informacji, jakie otrzymali turyści. Zwiedzając, dowiedzieliśmy się, że w tej kopalni znajduje się najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie z czynną kopalnią, czyli taką, w której nadal trwają prace wydobywania soli. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie w kuchni, w przemyśle spożywczym, w rolnictwie, w utrzymaniu bezpieczeństwa dróg podczas zimy. Po dwugodzinnym zwiedzaniu wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi i udaliśmy się do sklepiku, w którym można kupić wiele wyrobów solnych, w tym także różową sól kłodawską – jedyną w Europie.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Inowrocławiu, gdzie poszliśmy na spacer do Parku Solankowego. Główną jego atrakcją były drugie co do wielkości w Polsce tężnie, zbudowane w 2001r. Zrobiły na nas niesamowite wrażenie, gdyż po gałęziach tarniny z wysokości 9 metrów spływała woda solankowa. Wiatr i słońce sprzyjały powstawaniu solankowego areozolu, który unosił się nawet do 300 metrów od tężni. Po 20 minutach inhalacji w obrębie tężni poszliśmy do Pijalni Wód Mineralnych, gdzie każdy uczestnik skosztował wody „Inowrocławianki”. Podczas spaceru po parku widzieliśmy także muszlę koncertową, kompozycje kwiatowe, wiecznie zielone Ogrody Papieskie, a także dęby posadzone przez znanych Polaków.

W drodze powrotnej na uczestników wyjazdu czekał tradycyjny konkurs wiedzowy i oczywiście nagrody rzeczowe. Warto dodać, że nasza wycieczka nie udałaby się, gdyby nie zaangażowanie i świetna organizacja pani Joanny, która podczas całego wyjazdu pełniła rolę przewodnika po drogach i skarbach naszego regionu. Pełni wrażeń po niesamowitej przygodzie wróciliśmy szczęśliwie dzięki panu kierowcy Przemkowi do swoich domów.

              Organizatorzy