W dniach 11-13 stycznia 2022r. bibliotekarki z naszej szkoły zaprosiły uczniów najmłodszych klas na ważną uroczystość – a mianowicie na pasowanie na czytelnika. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną każda z klas zapraszana była do biblioteki oddzielnie.

Przy dźwiękach przyjemnej dla ucha muzyki bibliotekarki wraz z dziewczętami
z aktywu bibliotecznego – Karoliną i Pauliną – przywitały uczniów i ich wychowawczynie. Tym razem spotkaniom towarzyszyło hasło: ,,Jeśli spełniać chcesz marzenia, nie siedź
w koszu zapomnienia!”, gdyż podczas pierwszej wizyty klas pierwszych w bibliotece odczytaliśmy wspólnie z wychowawcami jedno z opowiadań ze zbioru autorstwa Justyny Bednarek pt. „,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, zaś lekturze towarzyszyła prezentacja multimedialna z ilustracjami z książki. Historia niesfornych części garderoby stała się punktem wyjścia do dyskusji o zasadach korzystania z książek, a także okazją do przedstawienia dzieciom kluczowych norm zachowania obowiązujących w bibliotece. Klasy pierwsze rozwiązując multimedialną zabawę, zgodnym chórem zdecydowały, jak należy, a jak nie można zachowywać się w bibliotece. Uczniowie mieli tego dnia okazję wykazać się także kreatywnością proponując, czym mogłyby stać się kolorowe skarpetki przyniesione przez bibliotekarki, które stanowiły zresztą dekorację biblioteki w tych dniach. Chętne dzieci wzięły również udział w zabawie na spostrzegawczość, która polegała na łączeniu w pary skarpetek. W tej konkurencji najszybsza okazała się reprezentacja klasy 1c – wielkie gratulacje dla Pani Kamili i jej wychowanków! Bibliotekarki przekonywały także zaproszonych gości, że pojedyncze skarpety mogą stać się materiałem na ciekawe pacynki, bałwanki, kotki i inne bibeloty. Jak się okazało uczniom ten temat nie był obcy, gdyż na lekcjach z wychowawcami również mówią o ekologii i recyklingu, a sami też nieraz tworzą podobne arcydzieła.  

Po części wstępnej przyszedł czas na finał – słowa przysięgi i pasowanie specjalnym skarpetkowym kijkiem. Klasy 1a i 1b były pasowane przez panią Kasię Chyłę, zaś uroczystego pasowania klasy 1c dokonała pani dyrektor, która towarzyszyła nam podczas porannego spotkania w czwartek. Dodatkowo pani Danuta Buryta-Arndt pochwaliła się dzieciom swoim talentem i zaprezentowała własnoręcznie wykonane, szydełkowane zakładki do książek. Przekazała pierwszakom gratulacje i prośby, by rozważnie obcowali
z wypożyczoną książką oraz rozwijali swe pasje i zdolności dzięki zbiorom biblioteki. Dodała, że czas spędzony z książką jest najprzyjemniejszy i pozwala na przeniesienie się w miejsca odległe, nieznane, fascynujące, o których niejednokrotnie marzymy. Podkreśliła, że dzięki czytaniu  można poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin życia, stając się bogatym duchowo.
Od tej pory nasi goście – pierwszoklasiści – mają już pełne prawo do korzystania ze wszystkich zbiorów dostępnych w bibliotece i czytelni – bajek, książek z wierszami, komiksów, lektur, słowników, atlasów, albumów, czasopism oraz wielu innych materiałów. Cieszy nas, że już w dzień pasowania wielu maluchów odwiedziło nasze mury i wypożyczyło interesującą lekturę na ferie. Wychowawczynie – panie Agnieszka, Edyta i Kamila – z dumą przyznały, że wielu uczniów z klasy 1a, 1b oraz 1c potrafi już znakomicie czytać. Cieszymy się, że tak wielu pasjonatów czytania dołączyło do grona czytelników! Przed wyjściem
i zakończeniem spotkania bibliotekarki przypomniały pierwszoklasistom podstawowe zasady bezpiecznych ferii zimowych i przekazały prezentację do wykorzystania.

Na pamiątkę tej uroczystej wizyty każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz piękną książkę pt. „Pierwsze abecadło” nadesłaną w formie wyprawki dla pierwszaka przez Instytut Książki.

Notatka i zdjęcia: D. Maciejewska, K. Chyła