https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-11-tys-wzielo-udzial-w-akcji-szkolapamieta–dziekujemy
29.10.2021
Prawie 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju włączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Uczniowie i nauczyciele odwiedzali lokalne miejsca pamięci, porządkowali opuszczone mogiły, poznawali historię swojego regionu, przygotowywali wystawy i gazetki ścienne, uczestniczyli w spotkaniach z popularyzatorami historii. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie akcją!
Podsumowanie akcji #SzkołaPamięta 2021
Udział w tegorocznej edycji akcji MEiN „Szkoła pamięta” zgłosiło blisko 11 tys. placówek (10 784). W inicjatywę łącznie zaangażowało się ponad 1 451 mln uczniów oraz prawie 128 tys. nauczycieli. Zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu zgłaszały także placówki polonijne. Cieszymy się, że tak wielu uczniów i nauczycieli zorganizowało działania upamiętniające!
„Szkoła pamięta” – działania realizowane przez szkoły, przedszkola i placówki
W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe realizowały różnorodne działania. O swoich inicjatywach informowały na stronach internetowych oraz zamieszczały posty w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.
Dziękujemy za wszystkie działania. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem aktywności i zaangażowania uczniów oraz nauczycieli. Oto wybrane przykłady działań zrealizowanych przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe.
Najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dziekanowie Leśnym poznali ciekawostki związane z Józefem Piłsudskim, szczególnie z okresem dzieciństwa Marszałka. Powstanie Warszawskie było z kolei tematem zajęć zrealizowanych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Warszawie. Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Rakoszycach, wraz z uczniami z klasy III Szkoły Podstawowej w Rakoszycach, uczestniczyły w spotkaniu z edukatorem historycznym, który przybliżył im życiorys jednego z żołnierzy biorących udział w bitwie o Berlin w 1945 r.
O zbiorową mogiłę mieszkańców Ropczyc zmarłych na cholerę zadbali uczniowie z Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa. Do akcji „Szkoła pamięta” włączył się także Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze. W szkole przygotowano gazetkę ścienna poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce, Witoldowi Pileckiemu i Danucie Siedzikównie „Ince”. Uczniowie uporządkowali także teren wokół pomnika poległych w latach 1939-1945 na Górze Parkowej.
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pigłowicach upamiętniła zmarłą przed trzema laty dyrektor szkoły. Sylwetki zasłużonych nauczycieli szkoły oraz postaci ważnych dla historii miasta poznawali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu w ramach projektu „Sztafeta Pokoleń”. Wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Psarach uporządkowali teren wokół pomnika znajdującego w pobliżu placówki, złożyli wiązankę i zapalili samodzielnie wykonane znicze.
Uczennica z Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu przybliżyła swoim kolegom i koleżankom twórczość poetycką Eugenii Pastuszek. Szkolny Klub Wolontariatu działający w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku uporządkował mogiłę partyzanta z okresu II wojny światowej.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Skierniewicach objęła opieką lokalne miejsce pamięci, uporządkowała je oraz udekorowała kwiatami i zniczami. W podobny sposób do akcji włączyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Proroka w Unikowe. Odwiedzili oni lokalne miejsce pamięci poświęcone Władysławowi Prorokowi – żołnierzowi Legionów Polskich i kierownikowi szkoły, który został zamordowany w Mauthausen-Gusen. Z kolei uczniowie z Zespołu Szkół w Nowotańcu wykonali wieńce, które pozostawią na opuszczonych grobach na miejscowym cmentarzu.
Poprzednie edycje akcji
Akcja „Szkoła pamięta” rozpoczęła się w 2019 r. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Młodzi ludzie ze swoimi nauczycielami realizowali różnorodne działania upamiętniające: odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.
W 2020 r. w akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. W inicjatywę włączyło się także 40 polonijnych placówek oświatowych z całego świata.
Uczniowie i nauczyciele na różne sposoby starali się upamiętniać lokalnych bohaterów, lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne. W 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 zachęcaliśmy przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym.