Udział uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w Regionalnym Konkursie Literackim “O Złote Pióro” wpisał się już w jej tradycję.

Siedemnasta edycja tego konkursu została ogłoszona przez Klub Literacki „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile- wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile- przy wsparciu Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol. Przedsięwzięciu patronował Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

W konkursie, w którym klucz do literackich skrytek stanowiło hasło „Od magii świata do magii słowa”, wzięło udział osiemdziesięciu sześciu autorów, którzy udostępnili trzysta dwanaście utworów pisanych wierszem i prozą. Uczniowie z naszej szkoły należeli do jednej z najliczniej reprezentowanych grup. Jury natomiast obradowało w trzyosobowym składzie: pani Zuzanna Przeworska – przewodnicząca, poetka, dziennikarka, wydawca, prezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, pani Elżbieta Ambroż – poetka oraz pan Jan Arski – dziennikarz, animator kultury, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.

Decyzją jurorów  II nagroda w kategorii szkół podstawowych trafiła do Zuzanny Kozimor z klasy VIc– „za intrygujące, z polotem napisane opowiadanie Yesterday”. Nagrodę za trzecie miejsce odebrała Agnieszka Trzcińska z kl. Vc– „za opowiedzianą z humorem przygodę świąteczną w barwnym, lapidarnym opowiadaniu Pan Franciszek. Z kolei wyróżnienia przypadły w udziale uczennicom klasy ósmej „b”: Laurze Zmitrowicz– „za poetyckie obrazy w zestawie liryczno-refleksyjnych wierszy” i Monice  Manthai – „za poetycką głębię w wierszach Odwaga i Tęsknota oraz uczniom klasy piątej „c”: Sandrze Załóg- „za interesujące opowiadanie Same niespodzianki i Janowi Mrotkowi– „za intrygujące opowiadanie Tego już za wiele, a także Samirze Belaid- „za barwną relację z podróży do Egiptu Rozstania i powroty. Podziękowania za prezentację własnej twórczości powędrowały do Patrycji Nowak z kl. ósmej „b” za wiersz Moje miejsce na ziemi i Ibrahima Belaid z kl. czwartej „b” za barwną relację W Casablance. Podziękowanie specjalne za twórczą pracę z dziećmi i młodzieżą ufundowane przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol otrzymała Anna Panek. W konkursie wyróżniono też: uczennicę kl. siódmej „d” Karolinę Kukurowską „za sprawnie napisane opowiadanie o chłopcu autystycznym i jego trudnościach w budowaniu relacji z rówieśnikami” (opiekun: Daria Maciejewska) oraz uczniaklasyszóstej „b” Bartosza Tojzę- „za lekkość pisania o zawiłych drobiazgach codzienności, bogactwo metaforyki wpisanej w prozę” (opiekun: Anna Kozimor).

Jury Konkursu bardzo wysoko oceniło poziom prezentowanych prac, zatem tym bardziej jego laureatom należą się gorące brawa i gratulacje, natomiast nagrody mogą oni nadal odbierać w MDK „Iskra” w Pile.

ap