Na wakacjach w czasie pandemii koronawirusa musicie zachować szczególną ostrożność, tym bardziej, jeśli wybieracie się w podróż z dzieckiem. Przed urlopem warto sprawdzić bezpieczne kierunki podróży i najważniejsze zasady reżimu sanitarnego
w hotelach, na plażach i w restauracjach.

Wakacje 2020 będą inne niż zwykle, bo wszyscy, łącznie z dziećmi, musimy nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić sobie nawyki, które pomogą nam ochronić się przed koronawirusem. Choć pozwolono na otwarcie hoteli i pensjonatów, a kolejne kraje zapraszają zagranicznych turystów, to warto pamiętać, że pandemia nie minęła. Nadal są państwa
 i regiony, których lepiej unikać. Planujesz wakacje w Polsce? Także w kraju nie wolno  zapomnieć o bezwzględnej higienie i innych nadzwyczajnych środkach ostrożności. Jak zachować się w hotelu, na basenie, na plaży? Oto lista zakazów i nakazów podczas wakacji w dobie koronawirusa.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w podróży

Jeśli wybierasz się w podróż na wakacje z dzieckiem, dokładnie zaplanuj waszą trasę i zastanów się, jakie miejsca będziecie odwiedzać. Postaraj się maksymalnie skrócić czas przebywania w przestrzeniach ogólnodostępnych, gdzie może być dość tłoczno (np. dworzec kolejowy). I koniecznie zrezygnujcie z podróży, jeśli któryś z członków rodziny ma objawy infekcji (kaszel, katar, gorączkę).

WHO radzi, jak nie zarazić się koronawirusem w podróży:

 • zachowuj odstęp co najmniej 1,5 metra od innych osób, a na wszelki wypadek zawsze miej pod ręką maseczkę dla siebie i dziecka (uwaga, na lotniskach, na terenie terminali, oraz w samolotach i pociągach noszenie maseczek jest obowiązkowe)
 • unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą albo mają gorączkę
 • często myj ręce wodą z mydłem albo przemywaj płynem na bazie alkoholu
 • nie dotykaj oczu, ust ani nosa
 • uczul dziecko, by nie dotykało maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyjcie ręce (maseczkę jednorazową trzeba od razu wyrzucić!)
 • unikaj płacenia gotówką, używaj karty, kupuj bilety online

Uwaga: zawsze warto mieć przy sobie własny płyn na bazie alkoholu lub chusteczki do dezynfekcji, aby w dowolnej chwili móc zdezynfekować ręce, np. przed posiłkiem. Zapakuj płyn do torebki lub bagażu podręcznego.

Jak zachowywać się w hotelach i restauracjach podczas pandemii koronawirusa?

Komisja Europejska przygotowała zbiór zasad dla hoteli, pensjonatów i kurortów wypoczynkowych we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. To wytyczne, które mają zapewnić wszystkim turystom maksymalne bezpieczeństwo podczas sezonu wakacyjnego 2020. Warto przy tym pamiętać, że nadrzędną zasadą obowiązującą na całym świecie jest unikanie podróży do krajów, w których ryzyko zarażenia koronawirusem jest wciąż wysokie.

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach 2020

W hotelu i pensjonacie:

 • zapoznaj się z plakatami informacyjnymi na temat objawów korona wirusa,
 • zdezynfekuj ręce płynem do dezynfekcji, który musi znajdować się w recepcji każdego hotelu,
 • zachowuj odstęp 1,5 metra od innych turystów (pomogą w tym linie narysowane na podłogach),
 • jeśli musisz skorzystać z windy, poczekaj, aż będzie pusta (nie wchodź do niej razem z obcymi osobami), w miarę możliwości korzystaj ze schodów,
 • unikaj dużych skupisk ludzi oraz miejsc, w których mogą gromadzić się dzieci (sale zabaw, place zabaw, wesołe miasteczka),


Na basenie i w restauracji:

 • w przestrzeniach wspólnych (na basenie, w restauracji, w spa) zachowuj odstęp 1,5 metra od innych ludzi, a jeżeli to niemożliwe, załóż sobie i dziecku maseczkę ochronną (stoliki muszą być oddalone od siebie o 2 m)
 • sprawdź, czy hotel oferuje możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju


Na plaży:


Zatłoczone plaże odchodzą w niepamięć. Nad morzem także trzeba zachowywać dystans, a poszczególne kraje i turystyczne kurorty rozważają wprowadzenie różnych zasad korzystania z kąpielisk. Najprawdopodobniej w zachowaniu co najmniej 1,5-metrowego odstępu od innych plażowiczów pomogą:

 • ograniczenie co do liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na plaży, 
 • specjalnie wydzielone sektory,
 • patrole i system monitoringu,


Każdy hotel czy miasto przyjmujące turystów musi rzetelnie poinformować o zasadach korzystania z obiektu i plaży.

Uwaga: nie idź z dzieckiem na dziką plażę! Nie dość, że nie ma tam opieki ratownika, to nie będziesz mieć także pewności, czy inne osoby na plaży są zdrowe.