Uczniowie klas siódmych „a” i „b” kolejny rok z rzędu zostali zaproszeni przez swoje wychowawczynie- Barbarę Kornacką i Annę Panek- do odkrywania bogactw sztuki, architektury i przyrody, które kryją się w sercu Europy. Tym razem na finiszu roku szkolnego udali się oni do stolicy Dolnego Śląska, jak również do Książa. Towarzyszyli im chętni uczniowie z młodszych klas oraz nauczycielki: Izabela Duszczak i Magdalena Chwaliszewska- Czerwińska.

            Swoją wędrówkę grupa rozpoczęła od Sky Tower- najwyższego w Polsce budynku mieszkalno-biurowego, aby stamtąd rzucić okiem na całą aglomerację, a doskonała widoczność pozwalała sięgnąć wzrokiem aż do  szczytów sudeckich. Stamtąd droga prowadziła do wrocławskiego zoo- najstarszego w Polsce, za to posiadającego już jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki.

            Kolejną atrakcją okazał się trzeci co do wielkości zamek w Polsce , znajdujący się na Szlaku Zamków Piastowskich: przebudowany w stylu barokowym Książ- na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zdradził on przed młodymi Wielkopolanami bogatą historię, pełną tajemnic z okresu drugiej wojny światowej, a także odkrył piękno zamkowych wnętrz. Następne niespodzianki, tym razem przyrodnicze, czekały w Palmiarni- drugim co do wielkości takim obiekcie w Polsce. Spacer przez historię z przyrodą w tle uczestnicy wycieczki kontynuowali na wrocławskim rynku, jednym z największych staromiejskich rynków w Europie. Podziwiali tam Stary Ratusz, Nowy Ratusz, pomnik Aleksandra Fredry, jak również okalające rynek budynki reprezentujące style różnych epok, ale szukali też wrocławskich krasnali.

Nie lada gratką okazało się zwiedzanie Panoramy Racławickiej- wybitnego dzieła sztuki stworzonego przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka dla upamiętnienia zjednoczenia sił wszystkich polskich stanów w obronie ojczyzny i bohaterskiej postawy Tadeusza Kościuszki. Obowiązkowym punktem programu okazały się również znajdujące się w Parku Szczytnickim: Ogród Japoński, fontanny multimedialne oraz Hala Stulecia- pomnik historii wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pożegnanie z Wrocławiem nastąpiło po eksploracji pełnego ciekawostek Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis– jedynego takiego obiektu w Polsce i jednego z nielicznych na świecie. Wystawy poświęcone wodzie znajdują się tam w zabytkowym, XIX-wiecznym zbiorniku wody czystej. Wyjście z centrum dostarczyło dużo radości: siódmoklasiści nagle powrócili do lat dziecięcych, bawiąc się strumieniami wody. W tym pogodnym klimacie, w promieniach słońca powstała myśl o kolejnej, przyszłorocznej wycieczce: do Krakowa i Energylandii w Zatorze. Czas pokaże, czy plany się ziszczą, a cykl wycieczek krajoznawczych uda się dopiąć w tę klamrę…

Notatka i zdjęcia: Anna Panek