Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Akcja miała miejsce w całej Polsce dnia 7 września tego roku.

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku dniem poświęconym czytaniu nowel wybitnych polskich prozaików był poniedziałek, 9 września. Pod koniec listopada otrzymaliśmy z rąk Pana Prezydenta podziękowania za udział w tegorocznej odsłonie  Narodowego Czytania oraz za zaangażowanie w akcję, które przyczyniło się do jeszcze lepszego poznania klasyki literatury polskiej. Do listu został dołączony okolicznościowy egzemplarz „Nowel polskich”, wzbogacony o ilustracje wykonane z myślą o tegorocznej akcji. Książka zawiera następujące utwory: „Sawa” Henryka Rzewuskiego, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Dym” Marii Konopnickiej, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza. Od Prezydenta otrzymaliśmy również flagę Rzeczypospolitej Polskiej – symbol naszej państwowości i tożsamości. Powinna być ona obecna szczególnie podczas obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które przypadają na lata 2018-2022.

Egzemplarz „Nowel polskich” z dedykacją od Pary Prezydenckiej dołączy do okolicznościowych książek otrzymanych za udział w Narodowym Czytaniu w latach ubiegłych i wzbogaci zbiory biblioteczne naszej szkoły.

M. Wachowska